Post

Czy masz zapalenie dziąseł?

Wiele osób cierpi na zapalenie dziąseł i nawet o tym nie wie. Oznacza to, że nie podejmują oni niezbędnych środków ostrożności i działań w celu zmniejszenia lub pozbycia się stanu zapalnego, co może powodować problemy w późniejszym czasie, takie jak choroby dziąseł i próchnica zębów. Dlatego ważne jest, aby zauważyć znaki teraz, więc można rozwiązać problem natychmiast.

Istnieje wiele wyraźnych oznak i objawów zapalenia dziąseł, które powinny zmotywować Cię do jak najszybszej wizyty u dentysty. Zwracanie uwagi na wygląd i odczucie dziąseł jest niezwykle istotne. Opuchnięte, miękkie, obrzmiałe lub wrażliwe dziąsła mogą wskazywać na zapalenie dziąseł. Oznaki, że dziąsła nie są zdrowe to także recesja lub ciemnienie koloru. Twoje dziąsła powinny mieć zdrowy, dziecięcy różowy kolor. Jeśli są zaczerwienione lub krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania, koniecznie udaj się do dentysty. Nieświeży oddech jest również silnym wskaźnikiem zapalenia dziąseł.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, która powoduje powstawanie płytki nazębnej i kamienia na zębach, może prowadzić do zapalenia dziąseł, dlatego tak ważne jest codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Inne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł to starzenie się, cukrzyca, palenie tytoniu, zmiany hormonalne, suchość jamy ustnej, choroby układu odpornościowego i przyjmowane leki. Ponieważ niektórych czynników nie da się uniknąć, szczególnie ważne są regularne wizyty u stomatologa.

Leczenie zapalenia dziąseł polega na połączeniu opieki domowej i gabinetowej. Dentysta może ocenić stan Twoich zębów i dziąseł, usunąć nagromadzoną płytkę nazębną i smołę, a także naprawić elementy uzębienia, które mogą uniemożliwiać prawidłową higienę jamy ustnej. Dentysta może również udzielić Ci najlepszych domowych porad, jak codziennie dbać o zęby i dziąsła, w tym szczotkować, nitkować i płukać zęby. Konsekwentne czyszczenie i kontrole stomatologiczne są kluczowe dla osiągnięcia zdrowej jamy ustnej i skutecznego leczenia zapalenia dziąseł.