Post

Wkłady/nakłady koronowe: Mniej inwazyjne niż korony całkowite

Z biegiem lat stomatologia odtwórcza przeszła długą drogę i obecnie istnieje kilka skutecznych sposobów korygowania zniszczonych zębów. W tym wpisie The Yuma Dentist skupiamy się na dwóch podobnych rodzajach uzupełnień: wkładach i nakładach.

Tam, gdzie to możliwe, wkłady inlay i onlay mogą być mniej inwazyjnym zamiennikiem dla korony całkowitej, a ich cena jest zazwyczaj niższa niż korony porcelanowej.

Inlaye i onlaye to "wypełnienia pośrednie", co oznacza, że są one wytwarzane w laboratorium i umieszczane w całości na zębie. Tradycyjne "wypełnienie bezpośrednie" jest nakładane na ząb, gdy materiał jest plastyczny, a następnie kształtowany przez stomatologa.

Jaka jest zatem różnica między wkładem koronowym (inlay) a wkładem koronowym (onlay)?

Wkłady inlay stosuje się w celu naprawy powierzchni uszkodzonego zęba, zazwyczaj w celu wypełnienia niewielkiego ubytku lub naturalnego zagłębienia zagrożonego próchnicą.

Najczęściej stosuje się porcelanę lub żywicę kompozytową. Materiały te są wytrzymałe i wyglądają bardzo naturalnie, ponieważ ich kolor może być dokładnie dopasowany do otaczających zębów. Wkład inlay jest dokładnie dopasowany do zęba i wygląda, odczuwa i funkcjonuje jak oryginalny ząb.

Wkłady onlay pokrywają większą część zęba. Ponieważ pokrywają one tak dużą powierzchnię zęba, są często nazywane koronami częściowymi. Wkłady onlay są zwykle stosowane na powierzchni zgryzowej zęba. Podobnie jak wkłady inlay, są one dokładnie dopasowane do uszkodzonej części zęba. Żywica kompozytowa i porcelana to główne materiały, z których wykonuje się wkłady onlay. Jak wspomniano wcześniej, wkłady inlay i onlay pełnią kluczową rolę w stomatologii odtwórczej i estetycznej.

Stomatolog w Yuma AZ świadczy pełen zakres usług z zakresu stomatologii odtwórczej. Oferujemy również stomatologię ogólną. Już dziś umów się z nami na następne czyszczenie i kontrolę.

Skontaktuj się z The Yuma Dentist:

928-783-0804

Lokalizacja (dotknij, aby otworzyć w Google Maps):

1630 S Pacific Ave Ste 104
Yuma, AZ
85365

ArticleID 7227