Post

Usunięcie zęba mądrości: 11 wskazówek, jak szybko wrócić do zdrowia

Zęby mądrości znajdują się w tylnej części jamy ustnej i są ostatnimi wyrzynającymi się zębami. Chociaż zęby mądrości najczęściej pojawiają się w wieku od 17 do 21 lat, mogą w ogóle się nie pojawić.

Niestety, nierzadko problemy z zębami mądrości wynikają z tego, że po prostu nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca. Jeśli już się pojawią, mogą zacząć wywierać nacisk na inne zęby, co może prowadzić do bólu i przesuwania się zębów.

Nierzadko dochodzi również do ich zatrzymania, co oznacza, że zamiast rosnąć ku górze, jak inne zęby, rosną pod dużym kątem lub nie mogą wyrwać się całkowicie. W takiej sytuacji konieczny jest zabieg chirurgiczny, aby usunąć zęby mądrości. Ten rutynowy zabieg jest bardzo powszechny, ale wymaga czasu rekonwalescencji.

Najważniejszym aspektem rekonwalescencji jest upewnienie się, że nie doszło do rozerwania skrzepów krwi, które tworzą się w miejscu zranienia. Chcesz również uniknąć uszkodzenia szwów używanych do zamknięcia otworów pozostawionych w miejscu operacji.

Skrzepy krwi działają jak strup, chroniąc otwór i umożliwiając jego zagojenie. Jeśli skrzep zostanie usunięty, może dojść do powstania suchych gniazdek, które odsłaniają nerwy, co prowadzi do nasilenia bólu i zwiększa ryzyko infekcji.

Mimo, że przekażemy Ci dokładne instrukcje dotyczące opieki pooperacyjnej, aby pomóc Ci cieszyć się szybkim i wolnym od komplikacji powrotem do zdrowia, zalecamy stosowanie się do następujących wskazówek.

1. Radzenie sobie z bólem

W dniu operacji zostaniesz odesłany do domu tak szybko, jak to możliwe, po wybudzeniu się z narkozy. Potrzebna będzie osoba, która odwiezie Cię do domu, ponieważ zastosowane środki uspokajające mają długotrwałe działanie, które może spowodować, że prowadzenie pojazdu będzie niebezpieczne.

Ból można zwalczać za pomocą leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, które zostaną zalecone po zapoznaniu się z historią choroby. Można również przykładać do twarzy okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk i zapewnić sobie komfort. Okłady z lodu należy owinąć ściereczką i przykładać co 20 minut, zachowując co najmniej 20-minutową przerwę przed ponownym przyłożeniem lodu.

2. Popijaj napoje

Może być kuszące, aby używać słomki do picia płynów, jednak należy unikać słomek. Zamiast tego pij krótkie łyki ze szklanki, aby utrzymać nawodnienie. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Utrzymanie nawodnienia jest ważne dla powrotu do zdrowia, więc staraj się pić wodę, kiedy tylko możesz.

3. Nie pal

Palenie jest wielkim "NIE!" po operacji, ponieważ może zakłócać proces gojenia. To jest Twoja szansa, aby uciec z pułapki palenia. Po operacji w miejscu, gdzie usunięto ząb, tworzą się skrzepy krwi. Palenie tytoniu może spowodować przemieszczenie się skrzepów, co może prowadzić do bolesnych, suchych gniazdek.

4. Jedz miękkie jedzenie

Prawdopodobnie po zabiegu nie będziesz odczuwał nadmiernego głodu, jednak ważne jest, abyś jadł, nawet jeśli czekasz do następnego dnia.

Należy wybierać pokarmy, które nie wymagają zbyt intensywnego żucia, ponieważ może to zakłócić działanie skrzepów krwi i szwów. Kiedy poczujesz głód, zacznij jeść bardzo miękkie pokarmy, w tym:

 1. lekkie zupy
 2. Rosół
 3. Jogurt
 4. Jajecznica
 5. Tłuczone banany
 6. Twarożek
 7. Sos jabłkowy
 8. Pudding
 9. Zupa
 10. Tłuczone ziemniaki
 11. Smoothie

5. Unikaj gorących potraw

Aby wspomóc proces gojenia, bardzo ważne jest, aby unikać gorących potraw. Bardzo wysoka temperatura potraw i napojów może spowodować ryzyko poparzenia miejsca, w którym właśnie przeprowadzono operację.

6. Trzymaj się zalecanej diety

Powinieneś trzymać się zalecanej diety w odniesieniu do wszystkich posiłków i przekąsek. Jest to ważne, ponieważ jedzenie może się zaklinować w miejscu operacji.

Jeśli delektujesz się zupą, upewnij się, że nie jest zbyt gorąca i nie siorb jej. Należy raczej brać małe łyki, aby uniknąć przemieszczenia się skrzepu krwi. Należy również unikać następujących pokarmów:

 1. Pikantne pokarmy
 2. Pokarmów chrupiących i kruchych
 3. Ziarna i nasiona
 4. owoców jagodowych, takich jak maliny i jeżyny, które zawierają dużo nasion
 5. Żywność ciągnąca się

7. Powoli wprowadzaj nowe pokarmy

Możesz zacząć jeść bardziej intensywne pokarmy, kiedy ból ustąpi i poczujesz, że możesz sobie z nim poradzić. Nie należy się spieszyć, ponieważ im więcej czasu poświęcimy na leczenie, tym szybciej będziemy mogli wrócić do jedzenia wszystkich potraw, które lubimy.

8. Unikaj intensywnej aktywności

Możesz powrócić do swoich stałych zajęć, jak tylko poczujesz się na siłach, jednak przynajmniej przez kilka pierwszych dni powinieneś unikać forsownych ćwiczeń.

9. Właściwa pielęgnacja

Dostarczymy Państwu odpowiednie instrukcje dotyczące pielęgnacji, które pomogą w procesie gojenia. Obejmuje to:

 1. Brak szczotkowania i nitkowania zębów w dniu zabiegu.
 2. Płukanie jamy ustnej słoną wodą w celu oczyszczenia rany.
 3. Nigdy nie wypluwaj wody podczas płukania; pozwól jej wylać się z jamy ustnej do zlewu, aby nie usunąć skrzepów.
 4. Jeśli wystąpi nadmierne krwawienie, możesz delikatnie zwilżyć ranę gazą.

10. Rozpoznaj oznaki problemów

Chociaż spodziewasz się, że będziesz odczuwać pewien obrzęk, ból i krwawienie, powinieneś zwracać uwagę na oznaki problemów, w tym:

 1. Nieznośny ból, którego nie da się uśmierzyć lekami
 2. Problemy z przełykaniem lub oddychaniem
 3. Gorączka
 4. Zwiększona opuchlizna
 5. Numbness
 6. Krew lub ropa z nosa
 7. Krwawienie, które nie ustaje

W większości przypadków pacjent powinien poczuć się lepiej już trzeciego dnia po zabiegu, a ból i krwawienie powinny całkowicie ustąpić w ciągu tygodnia. Jeśli tak się nie stanie, lub wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z naszym gabinetem w celu umówienia się na wizytę kontrolną.

11. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami

W niektórych przypadkach możemy przepisać antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Wypełnij całą receptę, aby zapewnić, że będą one miały czas na działanie.

W zależności od konkretnego przypadku, możesz spodziewać się pełnego wyzdrowienia w ciągu tygodnia. Jeśli Twoje zęby mądrości były zatrzymane, powrót do zdrowia może potrwać dłużej. Tak długo, jak będziesz przestrzegać instrukcji dotyczących opieki domowej, które dostarczymy, powinieneś być w stanie leczyć się dobrze i uniknąć infekcji lub komplikacji.