Post

Kiedy powinno się usuwać zęby mądrości, a kiedy nie?

Pomimo swojej nazwy, zęby mądrości nie czynią nikogo mądrzejszym. Te późne zęby trzonowe często powodują ogromny dyskomfort, gdy wyżynają się z dziąseł i zagęszczają istniejące zęby. Co gorsza, istnieją nawet zarejestrowane przypadki zębów mądrości, które przyczyniają się do wyrównania szczęki, problemów z zatokami, długotrwałych, szkodliwych ubytków i torbieli.

Mimo to, niektórzy szczęśliwcy nie doświadczają tych powszechnych objawów i dyskomfortu związanego z zębami mądrości. Dla tych szczęśliwców pojawia się pytanie - czy warto poddać się zabiegowi usunięcia zębów mądrości? I czy tylko dlatego, że chirurgia jamy ustnej stała się standardem, wszystkie zęby mądrości muszą być usuwane?

Kiedy nie należy usuwać zębów mądrości

Zabieg chirurgiczny w obrębie jamy ustnej stał się praktycznie rytuałem przejścia dla młodych dorosłych. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu - i temu, co zaobserwowałeś u wielu członków rodziny i przyjaciół - usunięcie zębów mądrości nie zawsze jest konieczne.

Ten trzeci zestaw zębów trzonowych rozwija się zazwyczaj w okresie od nastolatka do młodego wieku. Do tego czasu tracimy już wszystkie zęby mleczne, a ich miejsce zajmuje zestaw zębów dorosłych. Dla większości ludzi oznacza to również, że nie ma już miejsca na wyrastanie kolejnych zębów, dlatego nagłe wyrzynanie się zębów mądrości staje się problemem.

Istnieją jednak przypadki, w których zęby mądrości nie wymagają usunięcia, np:

  1. Zęby mądrości są zdrowe
  2. Są w pełni wyrżnięte lub całkowicie zrośnięte
  3. Są ustawione prawidłowo i w jednej linii z zębami przeciwstawnymi, bez wpływu na zgryz
  4. Można do nich dotrzeć szczoteczką do zębów i podczas nitkowania.

Kiedy zęby mądrości stanowią problem

W większości przypadków zęby mądrości muszą być usunięte, ponieważ mają wpływ na resztę zębów. Dzieje się tak, ponieważ często nie mają one miejsca na wzrost ze względu na istniejące zęby. Muszą one jednak wyrzynać się, więc zamiast tego mogą rosnąć pod różnymi kątami w szczęce - nawet poziomo.

Inne częste problemy z rosnącymi zębami mądrości obejmują:

  1. Pozostawanie ukryte w dziąsłach, a w końcu uwięzienie lub wbicie się w szczęce, co powoduje infekcję lub ropień, który uszkadza korzenie innych zębów i niszczy podparcie kostne
  2. Wyrwanie się zęba częściowo przez dziąsło, ale trudno go zobaczyć i wyczyścić, co czyni go siedliskiem bakterii wywołujących choroby dziąseł i infekcje jamy ustnej
  3. Wyłania się całkowicie, ale wpływa na pobliskie zęby, rosnąc pod kątem, co powoduje stłoczenie i uszkodzenie zdrowych zębów otaczających.

Niektórzy dentyści zalecają usunięcie zębów mądrości, nawet jeśli nie wyłonią się one w pełni, aby uniknąć uszkodzeń w późniejszym czasie. Inni dentyści zalecają ekstrakcję w młodym wieku, zanim zęby i kość szczęki w pełni się rozwiną. Młodsi pacjenci szybciej wracają do zdrowia, a szanse na wyrastanie zębów mądrości i infekcje w dorosłym życiu są znacznie mniejsze.

Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

Dla większości pacjentów ból jest oznaką, że ich zęby mądrości wyrosły i mogą wymagać ekstrakcji. Ale nie jest to jedyny powszechny objaw kłopotliwego zęba mądrości, który wymaga usunięcia. Inne to nawracające infekcje w tkance miękkiej za ostatnimi zębami, torbiele, guzy, uszkodzenia sąsiednich zębów, próchnica i choroby dziąseł.

Usuwanie zębów mądrości polega na ekstrakcji zaatakowanych zębów i odbudowie pobliskich uszkodzonych zębów, które mogły zostać dotknięte. W połączeniu z badaniem rentgenowskim, które potwierdzi ich położenie i wzrost, dentysta zaleci usunięcie zębów mądrości na podstawie kształtu jamy ustnej i stanu zdrowia pozostałych zębów. Usuwanie zębów mądrości jest szczególnie zalecane w młodym wieku, kiedy te zęby trzonowe są jeszcze zdrowe, ponieważ z wiekiem kości szczęk stają się twardsze, a zęby trudniejsze do usunięcia.