Post

Jakie są korzyści z implantów stomatologicznych?

Kiedy brakuje Ci zęba, zwłaszcza w tylnej części jamy ustnej, możesz się zastanawiać, czy w ogóle warto go wymieniać. Odpowiedź brzmi: tak; uzupełnienie brakujących zębów jest niezwykle ważne dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, bez względu na to, w którym miejscu jamy ustnej się znajdują. Brakujące zęby mogą powodować utratę kości, ból szczęki, a nawet powodować przesunięcie pozostałych zębów.

Przy uzupełnianiu brakującego zęba ważne jest, aby wybrać najlepszą opcję wymiany w oparciu o konkretne potrzeby. Istnieje wiele opcji wymiany zębów, ale dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem są implanty stomatologiczne.

Oto pięć najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania implantów stomatologicznych.

1. Implanty stomatologiczne są trwałe

Jeśli odpowiednio zadbasz o implanty stomatologiczne (wykonując wizyty kontrolne i dbając o higienę jamy ustnej), mogą one przetrwać całe życie. Inne metody zastępowania zębów, takie jak mosty czy protezy, mogą działać przez długi czas, ale w końcu trzeba będzie je wymienić. Implanty stomatologiczne są zwykle droższe od mostów i protez, ale nie trzeba ich wymieniać, co z czasem pozwala zaoszczędzić pieniądze.

2. Nie mają wpływu na pozostałe zęby

W przypadku implantów stomatologicznych nie ma potrzeby uszkadzania sąsiednich zębów. W przypadku mostu stomatologicznego lekarz musi jednak wykonać korony na dwóch zębach sąsiadujących z brakującym zębem. Jeśli zęby te są zdrowe, koronę nakłada się na zęby, których normalnie nie trzeba by było ruszać. Implanty stomatologiczne są mocowane wyłącznie na brakującym zębie.

3. Mniej zabiegów konserwacyjnych

Mimo że implanty stomatologiczne i ich korony nie są "prawdziwymi" zębami, nadal trzeba o nie dbać.

Jednak w dłuższej perspektywie implanty stomatologiczne wymagają mniej zabiegów niż inne metody uzupełniania braków zębowych. Implanty stomatologiczne są łatwiejsze w utrzymaniu niż protezy lub mosty i rzadziej wymagają wizyt u stomatologa.

4. Naturalny wygląd

Implanty stomatologiczne zapewniają naturalny wygląd i są niemal identyczne z naturalnym zębem. Jeśli ktoś zobaczyłby implant stomatologiczny, najprawdopodobniej nie zorientowałby się, że nie jest to naturalny ząb. Implanty stomatologiczne w żaden sposób nie zmieniają uśmiechu, a uzupełnienia mogą być wykonane w kolorze pozostałych zębów, co pozwala czuć się pewnie.

5. Funkcjonuje jak normalny ząb

Implanty stomatologiczne mogą robić praktycznie wszystko, co prawdziwy ząb. Protezy mogą wypadać i trzeba je wyjmować przed snem, natomiast implanty stomatologiczne pozostają w jamie ustnej na stałe i można o nie dbać jak o każdy inny ząb. W przypadku implantów stomatologicznych nie ma pokarmów, których nie można spożywać.

Można cieszyć się życiem bez obawy o wypadnięcie implantów.