Post

Jakie zabiegi stomatologiczne można cofnąć?

Podczas gdy stałe zabiegi stomatologiczne mogą być zdecydowanie pozytywne rzeczy, wiele osób jest zastraszony przez pomysł, że ich procedura nie może być odwrócony, jeśli są one niezadowoleni z wyniku. Szczególnie, gdy leczenie jest tylko do celów kosmetycznych, pacjent powinien zrobić swoją pracę domową i zrozumieć, czego mogą się spodziewać po zabiegu. Wybierając dentystę, który ma wiele udanych doświadczeń może również umieścić swój umysł w spokoju.

Procedury odwracalne

Oto kilka procedur, które można odwrócić:

Ekstrakcja zęba

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim poście, jeśli stracisz ząb lub zostanie on usunięty, istnieje pewien okres czasu, w którym ząb może zostać ponownie wprowadzony do dziąsła i funkcjonować tak, jakby nigdy go nie brakowało. Jeśli jednak wizyta u dentysty w celu usunięcia zęba była uzasadniona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że był to dobry powód. Korona z implantem stomatologicznym może zastąpić brakujący ząb, tak aby funkcjonował i wyglądał tak, jak jego naturalny poprzednik.

Bonding

Bonding jest stosowany do naprawy ubytków w zębach. Ponieważ z czasem bonding może ulec lekkiemu przebarwieniu, wiele osób chce go wymienić lub usunąć. Można to łatwo zrobić za pomocą wiertła. W wyniku tego może zostać usunięta bardzo niewielka ilość otaczającego szkliwa, ale duże powiększenie obszaru pozwala tego uniknąć. Każde usunięte szkliwo można łatwo zastąpić nowym materiałem wiążącym.

Procedury nieodwracalne

Wielu zabiegów stomatologicznych nie można cofnąć, ponieważ mają one przynieść długotrwałe lub trwałe rezultaty. Jednak zabiegi te można poprawić lub zmodyfikować, jeśli coś pójdzie nie tak lub jeśli regularne zużycie osłabiło wcześniejsze wyniki.

Korony

Ponieważ znaczna część zęba musi zostać usunięta w celu umieszczenia korony lub "czapeczki" na jego podstawowej strukturze, korony nie powinny być usuwane bez ich wymiany. Jeśli u pacjenta dojdzie do wyszczerbienia korony, w wielu przypadkach stomatolog może "wygładzić" wyszczerbione miejsce, zamiast wymieniać całą koronę. Korony mają długą żywotność, ale czasami, zwykle po wielu latach, cement, który utrzymuje koronę na miejscu, może ulec zniszczeniu na skutek ciągłego kontaktu ze śliną. Powoduje to osłabienie wiązania i może wymagać wymiany korony, jeśli poprzednia z jakichś powodów nie może być użyta.

Implanty

Implanty stomatologiczne to tytanowe pręty, które wprowadza się do dziąsła i zamyka koroną. Implanty dosłownie zrastają się z kością szczęki, tworząc połączenie, które może być nawet mocniejsze niż naturalny korzeń zęba. Konieczność usunięcia implantu jest bardzo rzadka, ale możliwa w razie potrzeby. Najczęściej problem z implantem dotyczy korony, która jest na nim zamocowana, co można łatwo skorygować. Z drugiej strony, implanty są trudniejsze do usunięcia. Starsze techniki wymagają nacięcia kości szczęki, a więc usunięcia niewielkiej ilości (około 1 mm) otaczającej kości. Implanty można również usunąć za pomocą specjalnego urządzenia do usuwania implantów. Sam implant powinien służyć przez całe życie i jest bardziej wytrzymałą alternatywą dla korony mocowanej do naturalnego korzenia zęba.

Licówki

Ponieważ założenie licówek porcelanowych polega na wygładzeniu powierzchni zęba o około 1,5 mm, licówki są uważane za zabieg nieodwracalny. Pacjenci mogą zdjąć licówki bez konieczności ich wymiany, ale zęby nie będą wyglądały estetycznie i prawdopodobnie nie będą funkcjonowały tak dobrze jak zęby naturalne. Jeśli w licówce pojawi się odprysk lub pęknięcie, cała licówka musi zostać wymieniona.