Post

Czy rentgen stomatologiczny jest niebezpieczny?

Wykonywanie zdjęć rentgenowskich podczas przeglądów stomatologicznych ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowej jamy ustnej.

Rentgen stomatologiczny rejestruje obrazy zębów i dziąseł pacjenta, pomagając dentyście zidentyfikować problemy takie jak próchnica, ubytki kostne i zatrzymane zęby. W ten sposób dentysta może postawić dokładną diagnozę i określić najlepszy sposób postępowania w przypadku leczenia problemów jamy ustnej.

Dla wielu pacjentów poważnym problemem jest to, czy rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne są naprawdę bezpieczne. Wielu z nich obawia się, że aparat rentgenowski emituje szkodliwe promieniowanie, które może być szkodliwe dla ich zdrowia.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zagłębmy się w temat i pomóżmy podjąć lepsze decyzje dotyczące leczenia.

rentgen

Jak bezpieczne są rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne?

Rentgen stomatologiczny jest uważany za niezwykle bezpieczny. Nawet ADA (American Dental Association) zgadza się, że chociaż promieniowanie rentgenowskie wiąże się z promieniowaniem, to jego poziom jest bardzo niski w porównaniu z promieniowaniem wytwarzanym przez człowieka i naturalnym.

Promieniowanie emitowane w procesie radiologii stomatologicznej nie różni się od promieniowania, na które jesteśmy narażeni w codziennym życiu, np. podczas wsiadania do samolotu lub w pobliżu telewizorów i czujników dymu.

W ostatecznym rozrachunku korzyści z wykonania zdjęcia rentgenowskiego przewyższają ryzyko.

Ważne jest jednak, aby przy wykonywaniu zdjęć rentgenowskich zachować odpowiednie środki ostrożności, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży i dzieci. Na przykład podczas prześwietlenia można założyć ołowiany fartuch, który chroni ciało przed większością promieniowania.

Jakie korzyści daje rentgen stomatologiczny?

Rentgen stomatologiczny jest niezbędny do identyfikacji różnych problemów w zębach, dziąsłach, kościach i korzeniach zębów. Bez niego wiele problemów, takich jak próchnica między zębami, utrata kości spowodowana chorobą dziąseł, guzy lub narośla oraz infekcje zębów i dziąseł, może pozostać niewykrytych, prowadząc do gorszych problemów w przyszłości.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to skuteczny sposób na zwrócenie uwagi na problem, który nie może być zauważony przez badanie jamy ustnej, tak aby można było podjąć odpowiednie działania i leczenie. Zdjęcia te są niezbędne w przypadku zabiegów stomatologicznych, takich jak wszczepianie implantów stomatologicznych lub zakładanie licówek porcelanowych.

W przypadku dzieci zdjęcie rentgenowskie pozwala wykryć problemy z rozstawem zębów, uwidocznić problemy związane z korzeniami lub kośćmi zębów, a także posłużyć jako mapa w przypadku konieczności usunięcia zęba lub przeprowadzenia innego skomplikowanego zabiegu.

Najważniejsze jest to, że badanie rentgenowskie zębów dostarcza wielu istotnych informacji, które w dłuższej perspektywie przynoszą korzyści zdrowotne znacznie przewyższające ryzyko związane z tym zabiegiem.

Zobacz więcej na: http://rtg-krakow.eu/