Post

Czy powinienem usunąć zęby mądrości?

Zęby mądrości, czyli trzecie trzonowce, pojawiają się między 17 a 25 rokiem życia, czyli w okresie, który został nazwany "wiekiem mądrości". Są one ostatnimi zębami, które rozwijają się i wyrzynają w jamie ustnej. W większości przypadków dentyści zalecają usunięcie tych zębów. Oto główne powody:

1. Uszkodzone zęby mądrości mogą uszkodzić inne zęby.

Kiedy ząb nie jest w stanie w pełni wejść do jamy ustnej, mówi się o nim, że jest "zatrzymany". Uderzone zęby mogą pozostać całkowicie z boku pod linią dziąseł, lub po prostu nie są w stanie przebić się przez dziąsła, ponieważ nie ma tam miejsca. Dziewięć na dziesięć osób ma co najmniej jeden zatrzymany ząb mądrości. Jeśli zatrzymane zęby mądrości nie zostaną usunięte, mogą spowodować infekcję lub uszkodzenie innych zębów.

2. Zęby mądrości są trudne do czyszczenia.

Ząb mądrości, który wyrżnął się tylko częściowo, często jest pokryty płatami tkanki dziąsłowej. To, wraz z położeniem tak daleko z tyłu w jamie ustnej, może utrudniać czyszczenie zębów mądrości. Bakterie i płytka nazębna mogą gromadzić się w dziąsłach, co może powodować trudne do leczenia ubytki. Mogą również rozwijać się infekcje, które mogą prowadzić do choroby dziąseł. Zęby, które znajdują się obok zębów mądrości są również bardziej podatne na rozwój problemów z dziąsłami, ponieważ zęby mądrości mogą przeszkadzać w ich czyszczeniu. W rzadkich przypadkach może dojść do rozwoju torbieli, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie kości, zębów i nerwów.

Kiedy należy zachować zęby mądrości?

American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons zdecydowanie zaleca, aby trzecie zęby trzonowe były oceniane przez chirurga szczękowo-twarzowego w okresie, gdy pacjent jest młodym dorosłym. Chirurg może ocenić obecność trzecich trzonowców i ich stan chorobowy, a także zaproponować ich usunięcie lub inne sposoby postępowania. Regularne wizyty u dentysty, podczas których wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, są szczególnie ważne w późniejszych latach nastoletnich, kiedy zęby kończą rozwijać się w obrębie dziąseł.

Zęby mądrości mogą nie wymagać usunięcia, jeśli są:

  1. zdrowe
  2. w pełni wyrżnięte (całkowicie zrośnięte)
  3. są prawidłowo ustawione i prawidłowo zgryzają się z zębem przeciwnym
  4. można je czyścić w ramach codziennej higieny.

Jeśli zęby mądrości nie zostaną usunięte, będą wymagały regularnego profesjonalnego czyszczenia, corocznych wizyt kontrolnych oraz okresowych zdjęć radiologicznych w celu monitorowania wszelkich zmian.