Post

Co należy zrobić przed zabiegiem usunięcia zębów mądrości (ósemek)?

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe, które wyrzynają się w wieku dorosłym, zazwyczaj między 17 a 21 rokiem życia. Ponieważ w jamie ustnej może nie być dla nich wystarczająco dużo miejsca, często wyrzynają się pod nietypowym kątem. To sprawia, że opieka nad nimi jest trudniejsza. W jamie ustnej mogą znajdować się nawet cztery ósemki (po obu stronach, na górze i na dole). Jednak ze względu na trudności związane z ich czyszczeniem, często szybko się psują i trzeba je usuwać.

O ósemkach

Trzecie zęby trzonowe są końcowymi zębami w żuchwie lub szczęce. Są to ostatnie zęby, które wyrzynają się, gdy tak naprawdę nie są nam potrzebne. Zazwyczaj wyrzynają się w wieku 19 lat, ale mogą też wyrzynać się nieco wcześniej lub później. Zęby te często jako pierwsze ulegają próchnicy, mimo że pojawiają się najwcześniej. Ponieważ są trudno dostępne, codzienna pielęgnacja tych zębów jest trudniejsza niż w przypadku innych rodzajów zębów trzonowych. Czasami może być wręcz niemożliwa. Ryzyko rozwoju próchnicy wzrasta, gdy na ósemkach gromadzi się więcej kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej i osadu. Zęby mądrości mogą również wyrzynać się pod dziwnymi kątami, co może powodować nawracające wypryski i podrażnienia policzków.

Kiedy ząb mądrości powinien zostać usunięty?

Najczęstsze powody kiedy usuwanie zębów mądrości jest konieczne to zaawansowana próchnica prowadząca do martwicy miazgi, ciężkiego stanu zapalnego i obrzęku. Ósemki dotknięte próchnicą nie mogą być leczone ze względu na utrudniony dostęp do tych zębów i ich minimalny wpływ na estetykę uśmiechu, prawidłowy komfort jedzenia czy prawidłowy zgryz. Zęby te mogą być również usunięte, jeśli rozwiną się w nich nieprawidłowości podczas wzrostu. Oznacza to, że zęby te mogą wyrzynać się w nietypowych kierunkach, częściowo lub całkowicie, co wykazują zdjęcia rentgenowskie. Jeśli powodują one stłoczenie pozostałych zębów, należy usunąć ósemki. Może to kolidować z wcześniejszym leczeniem ortodontycznym.

Dowiedz się więcej na temat usuwania ósemek wchodżac na stronę https://cdcstomatologia.pl/

mężczyzna z bolącym zębem

Jak przygotować się do zabiegu

Zabieg jest bezbolesny ze względu na dostępność silnych środków znieczulających miejscowo, jak również możliwość wykonania ekstrakcji zębów mądrości w znieczuleniu ogólnym. Możliwe jest jednoczesne usunięcie górnych i dolnych zębów mądrości w znieczuleniu miejscowym. Do tego zabiegu należy się odpowiednio przygotować. Dobrze jest nie iść do pracy bezpośrednio po zabiegu, aby rany mogły się zagoić.

Przed usunięciem zębów mądrości Twój dentysta powinien zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Zdjęcia te pozwolą na zobrazowanie kształtu i kierunku korzenia, co znacznie ułatwi proces ekstrakcji. Każdy zabieg powinien być poprzedzony szczegółowym wywiadem. Ma to na celu ustalenie ewentualnych przeciwwskazań. Istotnym przeciwwskazaniem jest skaza krwotoczna lub ciąża. Należy pamiętać, aby przed zabiegiem zjeść treściwy posiłek. Najlepiej nie jeść nic, zwłaszcza ciepłego, przez co najmniej dwie godziny po zabiegu. Na dzień przed zabiegiem usunięcia ósemki należy unikać palenia papierosów i picia alkoholu. Może to powodować problemy z krzepliwością krwi oraz wchodzić w interakcje z lekiem znieczulającym.

Jakie są możliwe powikłania po usunięciu zęba?

Trismus, długotrwałe krwawienie i obrzęk to najczęstsze powikłania po zabiegu. W niektórych przypadkach może dojść do porażenia nerwu językowego lub dolnego, zapalenia zębodołu lub powstania krwiaka. Zazwyczaj pojawia się obrzęk policzka, który może powodować problemy z jedzeniem, mówieniem lub szerokim otwieraniem ust. Zwykle ustępuje to w ciągu 2-3 dni.

Skutkiem inwazyjnego zabiegu jest dyskomfort i ból, który utrzymuje się przez kilka dni, z różną intensywnością. Nasilenie bólu zależy od tego, czy usuwane były zęby górne czy dolne. Ponieważ te drugie są trudniejsze do usunięcia, ból może być intensywniejszy i trwać dłużej. Jest to zależne od indywidualnych cech każdego pacjenta.

Aby złagodzić ból i obrzęk po usunięciu zębów mądrości, można przykładać zimne okłady na policzki lub kostki lodu. Zaleca się unikanie picia alkoholu i palenia papierosów. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, gorących posiłków i energicznego szczotkowania zębów. Bezpośrednio po ekstrakcji należy unikać miejsca, w którym przeprowadzono zabiegi higieniczne. Jeżeli krwawienie nie ustępuje, obrzęk jest silny, utrzymuje się gorączka lub inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

W przeszłości ósemki były rutynowo usuwane z powodu ich umiejscowienia i innych problemów. Obecnie usuwanie ósemek odbywa się zazwyczaj w przypadku zaawansowanej próchnicy lub ucisku na pozostałe zęby. Może to utrudniać możliwość wdrożenia skutecznego leczenia ortodontycznego. Dzięki promieniom rentgenowskim oraz znieczuleniu, usuwanie zębów mądrości jest obecnie bezbolesne oraz bezpieczne i komfortowe, nie powodując dyskomfortu ani poważnych obrażeń u pacjenta.