Post

Co należy wiedzieć o zębach mądrości?

Co kryje się pod imieniem?

Zęby mądrości nie sprawią, że staniesz się mądrzejszy. Nazywa się je tak, ponieważ zwykle wyrzynają się, gdy jesteś starszy, w wieku od 17 do 21 lat. Zęby te znajdują się w tylnej części jamy ustnej. Otrzymujesz dwa na górze i dwa na dole jako część pełnego zestawu 32 dorosłych zębów.

Brakujące zęby trzonowe

Zęby mądrości to zęby trzonowe - najtwardsze i najszersze zęby, które rozdrabniają pokarm. Ale niektórzy ludzie nie mają wszystkich zębów mądrości. To właśnie ich najczęściej brakuje w ustach dorosłych. Niektórzy teoretyzują, że nasze szczęki zmieniły się na przestrzeni lat z powodu zmian w naszej diecie.

Dlaczego się je usuwa

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z tymi trzonowcami jest większe niż z innymi zębami. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych usuwa się lub ekstrahuje około 10 milionów zębów mądrości. Główną przyczyną jest zderzenie, kiedy ząb może nie mieć wystarczająco dużo miejsca, aby wyjść z dziąsła tak, jak powinien.

Inne problemy

Większość zębów mądrości z oznakami choroby lub wyraźnymi problemami powinna zostać usunięta. Powody obejmują:

 1. Infekcje lub ubytki
 2. Zmiany (nieprawidłowo wyglądająca tkanka)
 3. Uszkodzenie pobliskich zębów
 4. Utrata kości wokół korzeni
 5. Niewystarczająca ilość miejsca na szczotkowanie i nitkowanie wokół zęba

Możliwe problemy w późniejszym okresie

Niektórzy dentyści zalecają wyjęcie ich na wszelki wypadek, ponieważ mogą one powodować problemy w przyszłości, takie jak:

 1. Zanim ząb wejdzie, worek tkanki wokół niego może urosnąć do postaci torbieli, co może prowadzić do utraty kości w szczęce.
 2. Jeśli ząb znajduje się na boku pod dziąsłem, może zniszczyć pobliskie zęby, zjadając ich korzenie.
 3. Bakterie i płytka nazębna mogą gromadzić się wokół zęba, który jest tylko częściowo wyrwany.

Wielu badaczy i ekspertów ds. zdrowia publicznego nie uważa jednak, aby usuwanie zdrowych zębów było dobrym pomysłem. Jeśli Twój dentysta zasugeruje Ci to, a Ty nie jesteś pewien, czy powinieneś to zrobić, zawsze możesz zasięgnąć drugiej opinii.

Prosta ekstrakcja

Sposób, w jaki dentysta wyjmuje ząb, zależy od tego, jak daleko jest on wysunięty z dziąsła. Jeśli wyszedł on całkowicie, dentysta może to zrobić. Może on znieczulić Twoje dziąsła, a następnie użyć igły, aby wprowadzić w to miejsce silniejszy lek znieczulający. Rozluźni ząb za pomocą narzędzia zwanego elewatorem, a następnie wyciągnie go za pomocą kleszczy dentystycznych, które wyglądają jak szczypce. Oczyszczą miejsce zabiegu i wyłożą je gazą, aby zatrzymać krwawienie.

Czego należy się spodziewać po prostej ekstrakcji

Pierwszego dnia prawdopodobnie wystąpi niewielkie krwawienie. Przez kilka dni możesz również czuć się obolały i opuchnięty. Zejście siniaków może potrwać nieco dłużej. Przez 24 godziny nie należy myć ani płukać zębów. Po tym czasie należy delikatnie płukać jamę ustną ciepłą słoną wodą co 2 godziny przez tydzień.

Ekstrakcja chirurgiczna

Jeśli ząb nadal znajduje się poniżej linii dziąseł, prawdopodobnie konieczne będzie jego usunięcie. Niektórzy dentyści wolą skierować na tę procedurę chirurga szczękowego, ale wielu dentystów wykonuje ją rutynowo. Podczas operacji możesz otrzymać leki usypiające, dzięki którym nie będziesz odczuwać bólu ani pamiętać zbyt wiele. Chirurg rozetnie dziąsło i usunie kość zęba, aby dostać się do korzenia. Może zaistnieć potrzeba pocięcia zęba na kawałki, aby otwór był jak najmniejszy.

Po operacji

Dobrym pomysłem jest zapewnienie sobie transportu do domu, ponieważ po zażyciu leków możesz być oszołomiony. Możesz być w stanie poradzić sobie z bólem za pomocą leków dostępnych bez recepty, lub chirurg może zalecić leki przeciwbólowe na receptę, zwłaszcza jeśli usunięto kość.

Samodzielna opieka

Następnego dnia powinieneś być w stanie wrócić do swoich normalnych zajęć. Aby przyspieszyć gojenie i złagodzić ból, można:

 1. Przytrzymywać zimny okład przy szczęce, aby pomóc w zwalczaniu bólu i obrzęku.
 2. Staraj się nie pluć zbyt często, aby nie poruszyć skrzepu krwi, który zapobiega krwawieniu.
 3. Pij dużo wody, ale przez 24 godziny trzymaj się z dala od alkoholu, gorących napojów i napojów gazowanych.
 4. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie w pełni otworzyć ust przez około tydzień. Trzymaj się miękkich pokarmów, które nie będą przeszkadzać w tym miejscu.

Możliwe problemy po zabiegu

Rzadko się to zdarza, ale chirurg może uszkodzić niektóre nerwy podczas usuwania dolnych zębów. Może to spowodować trwałe odrętwienie warg, języka lub podbródka. W przypadku górnych zębów operacja może spowodować uszkodzenie zatok, czyli jam oddechowych pod oczami. Jeśli skrzep krwi zniknie zbyt szybko i pozostawi odsłonięte nerwy i kości, może to prowadzić do bolesnego stanu zwanego suchym zębodołem. Może się to zdarzyć zarówno w przypadku prostych, jak i chirurgicznych ekstrakcji.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem

Niezwłocznie skontaktuj się z dentystą lub chirurgiem, jeśli:

 1. Masz trudności z oddychaniem lub przełykaniem.
 2. Krew nie przestaje sączyć się po dniu lub dwóch, lub ból trwa dłużej niż tydzień.
 3. Twarz lub szczęka pozostają opuchnięte przez ponad kilka dni.
 4. Masz gorączkę.
 5. Odczuwasz drętwienie lub wyczuwasz ropę lub nieprzyjemny zapach.