Post

5 powodów, dla których nadszedł czas, aby usunąć zęby mądrości

1. Uszkodzenie pobliskich zębów

Ponieważ Twoje zęby stałe są już ustawione, wyrzynanie się dodatkowego zestawu zębów trzonowych może zmusić je do zmiany pozycji. Powoduje to ból, problemy ze zgryzem i przepełnienie, co utrudnia skuteczne szczotkowanie i nitkowanie zębów, a w końcu prowadzi do ubytków lub próchnicy. Jeśli leczenie zostanie opóźnione, może być również konieczne poddanie się dodatkowym zabiegom w celu wyprostowania zatrzymanych zębów sąsiednich.

2. Uszkodzenie szczęki

Najpierw pojawia się sztywność lub ból, a następnie, zanim się obejrzysz, uszkodzenie kości szczęki, co wpływa na funkcjonowanie jamy ustnej i jej ruch. Jak wszystkie zęby, zęby mądrości wyrastają ze szczęki i przez dziąsła, ale nie zawsze tak jest, zwłaszcza gdy wokół innych zębów nie ma już miejsca.

Niektóre zęby mądrości rosną w obrębie szczęki, przesuwając inne zęby, a nawet linię szczęki. Może to ograniczyć możliwość otwierania ust i powodować ból. Wzdłuż nowo wyrżniętych zębów trzonowych mogą również tworzyć się torbiele, które nieleczone mogą wydrążyć kości szczęki i uszkodzić nerwy sąsiednich, zdrowych zębów.

3. Problemy z zatokami

Wiemy, że jama ustna i nos są ze sobą ściśle połączone, ale czy wiesz, że zatrzymane zęby mądrości mogą wpływać na zatoki? Usunięcie zębów mądrości jest zalecane, gdy wzrost tych zębów trzonowych powoduje ból, ucisk i zatory w zatokach. Zdrowie jamy ustnej to zdrowie ogólne - dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie objawy i dolegliwości.

4. Wrażliwość i ból

Wielu pacjentów uświadamia sobie, że ich zęby mądrości są zatrzymane dopiero wtedy, gdy odczuwają ból. Ale jak każdy problem stomatologiczny, zaczyna się on od małych, a nawet praktycznie niewykrywalnych objawów. Nie ignoruj żadnego bólu zęba, a nawet wrażliwości i lekkiego uczucia pulsowania.

Zwróć uwagę na to, gdzie się pojawia - jeśli dzieje się to przy kontakcie z tylną częścią jamy ustnej podczas jedzenia lub szczotkowania, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje zęby mądrości wyrosły. Nie minie dużo czasu, zanim okaże się, że rosną one pod kątem w stosunku do innych zębów, wpływają na szczękę lub stłoczą sąsiednie zęby.

5. Zapalone dziąsła

Zdrowie jamy ustnej nie ogranicza się do zębów - dziąsła również odgrywają ogromną rolę i cierpią z powodu zatrzymanych zębów mądrości. Kiedy zęby mądrości wyrzynają się pod kątem w stosunku do innych zębów lub poziomo, mogą powodować obrzęk dziąseł i utrudniać ich czyszczenie. Te zaczerwienione obszary wzdłuż linii dziąseł często są bolesne w dotyku, uniemożliwiając prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów, co ostatecznie prowadzi do ubytków i próchnicy.